Jdi na obsah Jdi na menu
 


Olgoj Chorchoj

10. 10. 2009

OLGOJ CHORCHOJ

Tajemný živočich nebo démon pouště?

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nacházíme se v poušti Gobi, jedné z největších pouští světa, kde teploty v zimě klesají až k -40° Celsia a průměrné srážky nepřesáhnou 76 mm vody za rok. Kromě kočovných mongolských pastevců sem mnoho lidí nezavítá. Právě zde se však můžeme setkat s podivnými příběhy o hadovitém tvorovi, které si Mongolové vyprávějí již po dlouhá staletí. Nazývají jej olgoj chorchoj, ale toto jméno ze strachu a bázně příliš často nevyslovují. Dle buddhistických mnichů, jde o nadpřirozenou zlou bytost, démona z pouště, jehož klid není radno rušit. Co se tedy před námi ukrývá v písečných dunách této nehostinné pouště? 

 

V 50. letech minulého století se v jihogobijském ajmaku u vesnice Bajan Ovó, odehrává velmi podivný příběh. Ve zdejší pastevecké jurtě si hraje, zcela opuštěn, malý chlapec. Chce se dostat k dřevěné bedýnce, jež je přikryta dekou, kterou chlapec zanedlouho rychle strhává. Pod dekou však spatřuje cosi velmi podobného protáhlému krvavému „střevu“, k němuž náhle vztahuje ruku. O několik hodin později nacházejí rodiče chlapce mrtvého. Rozzuřený otec vybíhá s puškou v ruce z jurty a sleduje stopu mizící v jedné z písečných dun. Záhy objevuje odporného červího tvora. Naneštěstí mužova puška selhává a gigantický červ se proti muži pomalu vztyčuje a nafukuje. Do rozpáleného písku dopadá mužovo bezvládné tělo. Žena, která před pár hodinami přišla o syna, se vydává za svým rozlíceným mužem. Za pár okamžiků pohlcují sluneční paprsky mrtvé ženské tělo. Nelítostný tvor dnes zabíjí hned třikrát. 

 

Podle strohých očitých svědectví bývá olgoj popisován, jako lesklý hnědý živočich červovitého tvaru, připomínající žížalu či dobytčí střevo naplněné krví. Jeho 0,5 – 1 metr dlouhé tělo bývá zbarveno modře s černohnědým leskem, jindy zase do červena. V tomto případě není jasné, zda existuje více druhů či olgoj mění své zbarvení záměrně. Při pohybu své tělo smršťuje a roztahuje, stejně jako je tomu u žížal. Zabít je schopen údajně ze vzdálenosti až 6 metrů. Jak lze vysvětlit, že člověk umírá, aniž by došlo k přímému kontaktu? Dle jedné teorie používá olgoj k útoku elektřinu generující v jeho těle, díky jejímuž výboji spolehlivě zasáhne vybraný cíl. Mongolští pastevci zase hovoří o tělním vaku, jenž se v případě potřeby naplní prudkým jedem. Cokoliv s ním přijde do styku, zežloutne a vypadá jako naleptané kyselinou. Zároveň je jed dostatečně silný na to, aby dospělého člověka usmrtil během několika vteřin. Vzhledem k velmi rychlému působení by podle mongolských badatelů mohla být jedem kyselina křemičitá získávaná z písku. Tvor se prý také častěji vyskytuje v blízkosti rostliny Gojó, která obsahuje prudký jed. Nemohl by smrtící trumf pocházet právě odsud? 

 

Český kryptozoolog Ing. Jaroslav Mareš však přichází s další teorií objasňující úmrtí jednoho člena geologické expedice, kterého měl tvor usmrtit přes vrstvu písku. „Mohl by to být ultrazvuk nebo naopak infrazvuk“, doplňuje svoji teorii Mareš. Spodní hranice infrazvuku se pohybují mezi 0,001 a 0,2 Hz a pro lidské ucho je zcela neslyšitelný. Přesto může způsobit vážné zdravotní komplikace. Při malých intenzitách člověk pociťuje nepříjemné vibrace, nevolnost a závratě. Při vysoké intenzitě může způsobit perforaci kochleární membrány nebo infarkt. Vnímaví jedinci pociťují tlak v uších (pocit „zalehnutí“) či tlak na citlivé oblasti pokožky, jako např. obličej, hřbet ruky apod. 

 

První expedice s cílem objevit důkazy o existenci tajemného živočicha, proběhla pod vedením českého záhadologa a spisovatele Ivana Mackerleho v roce 1990. Bohužel bez úspěchu. 

 

Druhá česká výprava sem míří v roce 1992 a pátrání tentokrát probíhá pomocí náloží, které se umisťují pod písek. Ani podzemní výbuchy však olgoje nedonutí opustit bezpečné nitro písečných dun. 

 

Třetí expedice probíhá v roce 2004, kdy je k účasti přizván také český rogalista a cestovatel Jiří Zítka. Pátrání ze vzduchu nepřináší žádné výsledky a optimismus českých badatelů závratně klesá. 

 

Co olgoj představuje v očích vědy? 

 

Většina vědců se domnívá, že jde o beznohého ještěra z čeledi kroužkovitých (Amphisbaenidae). Ti skutečně vypadají jako velicí tlustí červi s tupými konci, na první pohled tedy nelze rozeznat, kde se nachází hlava a kde ocas. Dnes je známo více jak sto druhů. Povrch jejich těla je tvořen pravidelnými kroužky z drobných šupin a jejich nejčastější zbarvení bývá červenavé nebo hnědavé. Oči mají značně redukované, bez víček a umístěné pod kůží. Čelisti mají pevně srostlé a velmi dobře vnímají i slabé otřesy půdy. Žijí pod zemí a živí se zejména termity a mravenci. Mezi největší zástupce této čeledi patří kroužkovec nažloutlý (Amphisbaena alba) z Jižní Ameriky, dorůstající délky cca 55 cm a kroužkovec kapský (Monopeltis capensis), který dosahuje délky přes 70 cm .V kyprém terénu nebo v písku si kroužkovci vyhrabávají dlouhé chodby, často celé podzemní bludiště. Na povrch vylézají někdy za deště nebo v noci. 

 

Kroužkovci však nejsou pro větší živočichy nebezpeční a nikdy u nich nebyla zaznamenána schopnost vrhat jed či jiným způsobem usmrcovat na větší vzdálenosti. 

 

Ani věda nám tedy nenabízí uspokojivé vysvětlení. 

 

Tajemství podivného Ologoje Chorchoje nám stále úspěšně uniká. Můžeme ho skutečně považovat za nadpřirozenou bytost nebo za nelítostného pozemského zabijáka? Leží snad pravda někde úplně jinde? 

 

Jedno je jisté, v nitru písečných dun stále bdí nebezpečí, které prozatím touží zůstat nepoznáno.

 

 

 

 

Michaela Volná

(e-mail: Volna.Michaela@seznam.cz)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

olgoj chorchoj

(Šárka, 14. 3. 2010 2:23)

zajímavé velice, myslím,že bych neměla radost kdybych ho někde potkala...jinak tento článek byl také v Enigmě

PŘEPSANÉ KOMENTÁŘE

(Pitrýs, 10. 10. 2009 12:11)

Vzhledem k přemístění stránek jsem byl nucen překopírovat komentáře. Upozorňuji, že jsem v žádném nic neměnil.

Jak zabíjí?

((Pitrýs, 09. 06. 2009 10:24), 10. 10. 2009 12:10)

To bohužel nikdo neví. Když probíhala debata v PZ, padly i názory, že je to psychický jev. Něco na způsob Wooodoo.

Re:Štefan

((Vladimír Meduna, 09. 06. 2009 09:38), 10. 10. 2009 12:09)

Mýtická?To si nemyslím.Olgoj Chorchoj je spatřován a zabíjí i v moderní době.Je záhadou jak to dělá,ale za mýtus bych to rozhodně neoznačoval.

Olgoj Chorchoj

((Stefan, 29. 05. 2009 23:05), 10. 10. 2009 12:08)

Velice zajimave.. Hodne jsem si o tomhle tvorovi precetl i na internetu a prijde mi to velice zahadne tema.. Sice nevim jako to ma spojitos s nasim badanim okolo UFO, ale zahada to v podstate je, ikdyz spise myticka..

Obrázek

((Michaela Volná, 28. 05. 2009 20:41), 10. 10. 2009 12:07)

Dobrý den,
jako autorka článku chci všechny čtenáře upozornit, že v záhlaví použitý obrázek Olgoje Chorchoje je pouze ilustrační, nejedná se o žádnou reálnou fotografii. Slouží jen k přiblížení jeho údajného vzhledu.