Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zkamenělé kladivo

10. 10. 2009

Zkamenělé kladivo z dob pravěkých veleještěrů

Je artefakt důkazem o soužití člověka s dinosaury?

 

 

Obrazek

 

 

Záhadnou fosílii, jenž razantně otřásla ustáleným pohledem na historii lidstva, objevila během rodinného výletu v roce 1934 Emma Hahnová v texaské vesničce London. Právě v okamžiku, když procházeli kolem mohutné skály, všimla si žena vyčnívající části zkamenělého dřeva a s manželovou pomocí se jí podařilo odloupnout kus horniny. Ke svému údivu manželé zjistili, že dřevěný výčnělek má tvar dřevěného topůrka na jehož konci se nacházela opotřebená železná hlava kladiva. Takovýto nález by nebyl ničím neobvyklý, pokud by skála, ve které byl podivuhodný nástroj nalezen, nepatřila k pískovcové formaci, jejíž stáří stanovil americký geolog John Watson minimálně na 135 milionů let.

 

O záhadný nález se v devadesátých letech minulého století začal zajímat také německý badatel a spisovatel dr. Hans-Joachim Zillmer, který se při své výpravě do Texasu spojil s archeologem a ředitelem muzea Creation Evidence v Glen Rose Carlem E. Baughem. Ten badateli ochotně poskytl detailní informace především o dřevěném topůrku záhadného kladiva. Dosavadní výzkumy prokázaly, že odlomená část držadla je krystalicky zkamenělá, s téměř nedotčenou strukturou. Jak dodává dr. Zillmer, „zkamenělé dřevo vzniká vždy v případech, kdy se jako naplaveniny řek či jezer uloží v usazené hornině. Krystalizace je způsobena silikáty rozpuštěnými ve vodě, které ve dřevě ležícím ve vodě nahradí vzduch.“ Později postupem času může dojít ke vzniku křemene či tvrdého opálu, jehož hmotnost je zhruba pětkrát těžší než klasické borové dřevo.

 

Vnitřní část topůrka se přeměnila v porézní uhlí, avšak právě kombinace zuhelnatění a zkamenění je velice zvláštní až zcela jedinečnou záležitostí. Pokud by byl senzační nález opravdu jen pouhým falzifikátem, jak jednohlasně tvrdí skeptici, jakými starými či moderními metodami by bylo možné vyrobit takovouto násadu s vnitřní částí přeměněnou v porézní uhlí?

 

Nevyřešenou záhadou však zůstává i samotná hlava kladiva. Vzorky k analýze byly zaslány hned několika na sobě nezávislým laboratořím využívající nejmodernějších metod výzkumů. V první řadě se podařilo díky tenké vrstvě zčernalé patiny vzniklé chemickou reakcí částí kovu s okolním materiálem, stanovit stáří pravěkého kladiva na 140 milionů let.

 

V institutu Batelle Memorial Laboratory bylo chemickými rozbory zjištěno velmi zarážející složení. Železná hlava fosílie sestávala z 96,6 % železa, 0, 74 % síry, 2,6 % chloru a zbývajících 0,006 % tvořily ostatní příměsi. Jedná se tedy o takřka o čisté železo, které nerezaví. Ani další rentgenové či magnetické testy neprokázaly přítomnost běžných příměsí využívaných ke zušlechtění oceli, jako je např. titan, nikl, kobalt, měď aj. Tato skutečnost rovněž vylučuje meteorické železo, o které by se podle tvrzení některých z vědců mohl jednat. To totiž obsahuje fosfor, hliník, chrom, kobalt, nikl, síru a uhlík. Dle názorů odborníků jde skutečně o podivuhodný artefakt, neboť i při výrobě hodnotné oceli dochází vždy ke znečištění křemíkem či uhlíkem a dále potvrzují, že dnes je možné takto vysoké kvality dosáhnout nanejvýš jen průmyslově.

 

Naneštěstí žádný dalších z odborníků na slovo vzatých nejevil o záhadný texaský nález nejmenší zájem. Další detailní studie ani výzkumy se již nekonaly. Máme skutečně před sebou důkaz o tom, že lidé na zemském povrchu stanuli daleko dříve než nám dosud předkládala Darwinova evoluční teorie? Někteří skeptičtí jedinci argumentují tezí, že artefakt zahodil v 19. století jakýsi horník. Jak se však kladivo dostalo do minimálně 135 milionů let staré skály, zůstává hádankou. Podivných nálezů zcela nezapadajících do své doby přibývá, avšak odmítavých postojů vědeckých kruhů je stále mnoho. Je již jasné, že s dosud etablovaným obrazem naší minulosti není něco v pořádku. Otázkou zůstává, kdy dojde ke změně tohoto obrazu k obrazu skutečnému…

 

 

 

Michaela Volná

(Volna.Michaela@seznam.cz)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

druhá evoluce

(Lubik, 18. 5. 2018 18:59)

Když vezmeme v potaz kolik informací se ztratilo za posledních řekněme 10 000 let, kolik informací se mohlo ztratit za 130 milionů let a co víc, kolik informací se ztratilo a kolik druhů vyhynulo ještě před dinosaury, je docela dobře možné že se některý z druhů vyvinutých na zemi dostal na tak vysokou technickou úroveň kterou si ani neumíme představit. A že stopy po něm smazal čas, stejně tak jako jednou smaže čas naše stopy. Nehledě na to že aktuální objevy naznačují, že i mars mohl kdysi vypadat jako země a že i na některých měsících jupiteru mohl být život, eventuelně ještě může v jisté formě být.

paralelni realita?

(Kristina, 12. 10. 2010 16:58)

Pokud myslíte jiné dimenze,tak ano,ve vesmíru se čítá asi jedenáct. Einsteinovy gravitační rovnice dokazují, jak je časoprostor zakřivován hmotou a energií.Hmota roztahuje časoprostor. Takže například hodiny běží pomaleji v gravitačním poli, blízkém Zemi než daleko ve vesmíru. A jestliže necháte obrovský kus hmoty rychle rotovat, začne bičovat čas a prostor kolem sebe tak, jako rotující kávová lžička za sebou táhne v hrnku kávy kávovou pěnu. Čím hustší je hmota a čím rychleji se pohybuje, tím více zakřivuje časoprostor. čas se dá zkroutit tak, že už neprobíhá v nekonečné linii od minulosti do budoucnosti, ale vznikne z něho kruh,kde stačí jít kolem této smyčky a vrátíte se do libovolného bodu v historii...

Re: paralelni realita?

(dan, 18. 3. 2015 16:55)

to by se mi hodilo , vratil bych se o tricet ctyricet let zpatky

Chlor

(Chuděj, 31. 7. 2012 19:55)

Chemicky čisté železo se vyrábí z chloridu železitého vysrážením na hydroxid železitý. Ten se promyje velkým množstvím vody a při vysoké teplotě odštípne vodu a promění se na kysličník železitý. Ten se při ještě vyšší teplotě redukuje v proudu vodíku až na čisté železo.
Příměs chloru by se dala vysvětlit tím, že vodík vznikal elektrolyticky rozkladem chloridu sodného na vodík (vzniká reakcí sodíku z vodou) a chlor. Při tomto způsobu by teoreticky mohl být nepatrně znečištěn chlorem i když je to málo pravděpodobné.

Re: Chlor

(Pitrýs, 10. 9. 2012 12:21)

Díky moc za příspěvek, věřím, že velmi přínosný.

paralelni realita?+chlor

(Pitrýs, 12. 10. 2010 13:49)

To bych jaksi 2x netvrdil. I tuto možnost je třeba totiž brát v potaz, byť je nejméně pravděpodobná.

paralelni realita?+RE:Chlor?

(Boxter, 6. 10. 2010 3:14)

Velice zajimavy nazor, tim vice se ovsem priklanim k cestovani casem v budoucnosti. Take me ovsem napada: Jak je znamo, mame teorii nekonecna paralelnich vesmiru, nejde o nic nadprirozeneho ci uryvek ze Science fiction. Z hlediska nejvetsich vedcu tyto paralelni reality naseho vesmiru opravdu existuji. Co kdyz lide v jinem paralelnim svete nasli zpusob, jak se do jine reality dostat. Nebo co kdyz v dobe stredoveku, ci praveku, kdy jiz lide znali tyto nastroje jednoduse neumyslne vstoupili do casoprostorove trhliny, ktera je prenesla prave do doby pred X miliony let. Zarucene nejde o mimolidskou inteligentni rasu

RE:Chlor

(Pitrýs, 9. 11. 2009 18:01)

Děkuji za názor. Bohužel se k němu nemohu fundovaně vyjádřit, neb nejsem v metalurgii příliš vzdělán.

Chlor?

(Maska, 8. 11. 2009 20:02)

Zaměřil bych se na několik věcí. Za prvé, ergonomie a rozměry kladívka. Pro jakou ruku je udělané? Podle toho se dá hodně usuzovat na tvora, který je používal. Za druhé, materiálové složení. Obsah chloru je velmi neobvyklý a bude zásadní. Jak je uvedeno v článku, dnes jsou v železe jiné příměsi. Nějak si nemůžu vzpomenout jak by se tam přirozeně dostal. Jeho množství by přibližně odpovídalo množství uhlíku v oceli. Kladívko z čistého železa by nebylo po mechanické stránce moc vyhovující. Při používání by se úderová plocha velmi rychle roztepávala. (stává se to i u ocelového po delším intenzivním používání) Jen netuším, jestli může chlor fungovat v železe podobně jako uhlík. Každopádně je to jiná technologie výroby než je nyní běžně používaná. Metalurg nebo nějaký technolog by k tomu jistě řekl víc.

PŘEKOPÍROVANÉ KOMENTÁŘE

(Pitrýs, 10. 10. 2009 12:12)

Vzhledem k přemístění stránek jsem byl nucen překopírovat komentáře. Upozorňuji, že jsem v žádném nic neměnil.

RE:Čas

(Pitrýs, 10. 10. 2009 11:49)

A já se domnívám, že nic není nemožné, tedy ani cesty časem......

kladivo

((Lukas, 06. 10. 2009 00:43), 10. 10. 2009 11:47)

Já věřím že lidé žily spolu z dinosaury některé nálezy otom dost hovoří sami za sebe

čas

((nadačas, 18. 08. 2009 20:41), 10. 10. 2009 11:46)

cestování včase je podle mně příšerná blbost. jak se mužeme vrátit do nějaké doby, z které už nezbylo ani zrníčko prachu. a k té sekerce. kdysi jsem v magazínu 2ooo četla ,že se našel zlatý přívěsek vuhlí, nekolik statisíc let staré geologické vrstvy.takže zase neznámá miliony let možná stará civilizace. a žádní anunakové .darwinova teorie zžejmně nefunguje.opočlověk, neadrtálec , ba ani člověk cromanonský s námi zřejmně nemají moc společného.

RE:Annunakové

((Pitrýs, 08. 08. 2009 12:30), 10. 10. 2009 11:45)

Co k tomu dodat? I to je jedna z možných teorií. Také jsem to četl a myslím, že ten názor je tak hloupý že až může být pravdivý.:-))).

Anunakove

((David M., 05. 08. 2009 22:04), 10. 10. 2009 11:43)

Kdysi sem cetl takovou hypotezu ze zhruba pred 500 000 lety prileteli na zemi jacisi "anunakove"(doufam ze to pisu dobre) a geneticky upravili nejvyvynutejsi druh(homo ..cosi zase nevim co :-) ) a zacli je vyuzivat k tezkym manualnim pracim....takze by se dalo predpoklada ze je ti Anunakove naucili vyrabet si treba vlastni nastroje(tezko by je ucili jak se zachazi z nejakou vyspelou technikou)....a tohle by mohl byt nejaky pozustatek "pravekeho" kladiva

jenom ten casovi udaj mi trochu nesedi :)

Sekerka

((Pitrýs, 05. 08. 2009 17:12), 10. 10. 2009 11:42)

Takže abych byl zcela přesný je nyní na metalografické analýze na VŠCHT u ing. Děda

Něco trochu podobného.

((Pitrýs, 05. 08. 2009 17:08), 10. 10. 2009 11:41)

Jestli někomu něco říká Liberecká sekerka, tak se nám ji (rozumněj PZ) podařilo získat a poslat na rozbor na tuším ČVUT panu Dědovi.

RE:Boxter

((Pitrýs, 05. 08. 2009 17:06), 10. 10. 2009 11:40)

Já bych se přiklonil spíše k té druhé verzi, totiž int. živočich.

Chybicka v mem clanku nize

((Boxter, 05. 08. 2009 01:35), 10. 10. 2009 11:39)

Chtel jsem v te posledni vete napsat: "...jeste pred ukonceni ery dinosauru."

Inteligentni zivocich?

((Boxter, 05. 08. 2009 01:24), 10. 10. 2009 11:38)

Pak je tu jeste jedna moznost ktera pripada v uvahu.Jak jiste vite dobe kdy zili "dinosauri" zilo mnoho ruznych druhu zivocichu.Mnozi z nich byli natolik inteligentnin ze pri utoku planovali nejruznejsi strategie a pasti.Co kdyz v te dobe zil druh zivocicha lidem podobny, nebo uplne jiny, ktery byl na mnohem vyssim vyvojovem stupni ktery pak ovsem rychle vyhynul mozna jeste pred erou dinosauru...